Günümüzde bayanlar için çok pratik ve estetik bir uygulamadır. İnsan yüzünün mükemmel bir orantısı vardır. Bu orantı doğuştan veya sonradan oluşan bozukluklarla hoşumuza gitmeyen bir hal alabilir. Kalıcı makyaj uygulaması doğru ve bilinçli uygulanırsa, kaş yapınızı değiştirebilir, dudak çizgilerinizi netleştirir hatta göz kapaklarınıza sürme veya eyeliner çektirebilirsiniz.

Kalıcı makyaj genellikle kaş dudak ve göze uygulanabiliyor gibi görünse de uygulama alanı geniştir. Çok soluk dövmeleri kapatabilir. Kıl olması gereken, fakat herhangi bir sebeple kıl kökleri zarar görmüş ve dış görünümü etkiliyorsa, bu bölgeye kalıcı makyaj tekniğiyle dolgu yapılabilir. Yanık izleri ve kimyasal tedavi görmüş hastalar buna örnektir. Ayrıca kalıcı makyaj yöntemiyle sakal yaptırmak ve deri üzerinde herhangi bir nedenle oluşan renk farkını azaltabilir hatta yok edebiliriz.

Çok hassas ve uzmanlık isteyen bir uygulamadır. Yaptırmak isteyen kişiler çok iyi araştırmalı ve referanslara iyi bakmalıdır, ayrıca uygulama yapacak kişiyle ne yaptıracağı hakkında ayrıntılı bir konuşma yapıp ne istediğinin anlaşıldığından, emin olmalıdır.

Yaşamı kolaylaştıran ve bir çok kişinin tercih ettiği bu uygulama günlük hayatta makyaj yapımında zorlanan bir çok kişi tarafından tercih edilir. Film artistleri, yüzücü ve diğer sporcular, haber spikerleri gibi ekran karşısındaki bayanlar,  manken ve güzelliğine önem veren kişiler, makyaj için zamanını harcamak istemeyen bir çok kişi bu uygulamadan yararlanmaktadır.

Kozmetik ürünler gibi parlak olmadığından daha doğal durmakta ve büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Elde edilen estetik görünüm dışında para ve zaman kaybı önlenmiş olup bayanların bir çok nedenle kalıcı makyaj yaptırdığı bilinmektedir. Kalıcı makyaj bir nevi kozmetik dövme gibidir ve geleceğin makyajı olarak bilinmektedir