Piercing, vücuda takılan takıların genel adıdır, vücudun hemen her yerine uygulanabilir, her bölgeye özel çeşitleri vardır ve birçok farklı malzeme kullanılarak üretilmiştir.
En az dövme kadar derin bir geçmişe sahip, kabile kökenli bir uygulamadır. Günümüzde uygulama sebebi moda ve gösteriş amaçlıdır.
Piercing konusunda gelişmeler devam etmekte ve piercing modelleri hızla gelişerek geniş bir çeşit oluşturulmuştur.
Piercing konusunda ülkemizde en önemli firmalar wildcat ve golden arrow dur bu firmalar birçok materyalden insan derisine ve beğenisine uygun piercing çeşidi üretmiştir.
Wildcat firmasının implantanyum, titanyum, implantasyon, blackline, zircon gold, cerrahi paslanmaz çelik, lavabells, captive doğal taşlar, the slave collection, navel satellites, plastastic vücut takıları, niyobyum, fluoro gibi isimler altında farklı materyallerde ürünler üretmektedir.

Wildcat, implante edinilebilir vücut takıları için yeni kriterleri karşılamak ve, düşük nikelli alışım meydana getirmek için yürütülen araştırmalar sonucunda titanyuma alternatif olarak İmplantanyum geliştirilmiştir. İmplantanyum dan, göbek için bananabell, dairesel barbell, burun hızmaları, vidalı ve sıkıştırmalı topları üretilmiştir.
Wildcat Titanyum ise birçok formda sayısız büyüleyici özellikleriyle çağının harika metalidir. Titanyum araçların zırhla kaplanması, derin su altı araçları, bilgisayar çipleri, mimari yapılar, nükleer depolama sistemleri, balistik zırh, tıbbi gereçler, kalp atışını düzenleyiciler, kalp kapakçıkları ve birçok alanda kullanılmaktadır. Son günlerde bulunan yeni titanyum nikel alaşımları deformasyona uğradıklarında eski hallerini hatırlayıp tekrar eski hallerine dönebilirler. Çelik üretiminden 16 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulduğundan yüksek bir pazara sahiptir. Titanyum şimdi vücut takılarında büyük rol oynamaktadır. Üç ana özelliğinden dolayı, titanyum piercing üretiminde büyük bir pazarı olan paslanmaz çeliğe meydan okumaktadır. Çeliğin yarısı ağırlığındadır ve birçok renk seçeneğine sahiptir. Nikel alışımlı maddelerle piercing üretmek yasal değildir. Bu yüzden titanyumun derece 23 titanyum sadece piercing üretiminde kullanılabilir. Derece 23 aynı zamanda Amerikan profosyonel piercerler derneği tarafından gösterilmiştir. Titanyum vücut takılarının seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. 1 titanyum deride renk kaybına sebep olabilir. Rengi matlaşmış ve deforme olmuş bir titanyum takı kesinlikle kullanılmamalıdır. Kötü parlatılmış ve pürüzlü bir yüzey çok şiddetli sorunlara yol açabilir. Titanyumdan sıkıştırma halkalar, barbell ler, microbell ler, bananabell ler, kobra bell ler, infinity bell ler, eternity bell ler, labret hızmaları, burun hızmaları, vücut spiralleri, glo-bell lar, fluoro bell ler, labret vidalı takı okları, septum takıları, kulak tünelleri, gibi bir çok model oluşturulmuştur.

Wildcat İmplantasyon silikonları piercing uçlarına takılan mor ötesi ışıklara tepki veren biyolojik olarak uyumluluğu belgelendirilmiş silikondan imal edilmiştir. 30 günlük sürekli vücut implantasyonu için test edilmiştir. Sahte kullanımlarda toksik zehirlenmelere sebebiyet verilebilir. Dil atomları, deniz mayınları, iğneli küreler, zevk kubbeleri gibi çeşitleri üretilmiştir.
Wildcat blackline, 1980 lerin sonunda tıbbi cihaz sanayine ilk girişinden bu yana fiziksel buharlı kaplama tıbbi cihazların( Kalp atışı düzenleyicileri, cerrahi aletler ve ortopedik implantlar dahil olmak üzere) üst yüzeylerinin aşınmaya karşı dayanıklı bir filmle kaplanmasında kullanılmaktadır. Titanyum alışımlarının üst yüzeylerini iyileştirmede kullanılmaktadır. Blackline ın temel formülü bağımsız laboratuarlarda test edilmiş ve kemik doku ve kanla temas eden harici ve dahili tıbbi cihazlar için biyolojik uyumluluğu belgelendirilmiştir. Blackline ın banana barbell mikrobell barbell clusterbell, rivoliler, cruxıbell, fluorobell,astraball, infinitybell, cobrabell, eternitybell, labret ve kulak tünelleri çeşitleri üretilmektedir.
Cerrahi paslanmaz çelikde piercing üretiminde kullanılan maddelerdendir. Demir bazlı alışımlar, üç yüz yıldan uzun bir tıbbi geçmişe sahiptir. 1966 da fabricius yaraların kapanması için, tel ilmiklerin kullanılmasını tanımlamı, 1886 da ise hansmann kırıkların tedavisinde çelik plakaların kullanılmasını rapor etmiştir.. 1916 da korozyona karşı dayanıklı paslanmaz çelikler geliştirilmiş, korozyana en dayanıklı çelik ise 300 serisi çeliklerdir, ve takı konusundaki popülerlikleride buradan gelmektedir. Ne var ki 300 serisindeki çeliklerin tümü, parçalayıcı piercingler için uygun değildir. 316 l tibi çelik türükemik sabitleme vidaları, vücut iğneleri, kemik plakaları, total eklem protezleri, kemik çivileri, teller, omurga enstrümantasyonu, mandibular tel ağlı protezler, endodontik dolgu ve kaplamalar, kalp atış düzenleyici elektrotlar, ve birçok diğer tıbbi alanda kullanılmaktadır. Diğer çelik türleri vücutta ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Cerrahi paslanmaz çelik ten wildcat, barbell ler, microbell ler, bananabell ler, hızmalar, spiraller halkalar, conebell ler üretmiştir.

Wildcat plastastic vücut takıları, yüksek performanslı polyester kulak tapalarının yer aldığı bir koleksiyon vardır. Bu plastik özel formüllü ve toksik değildir,ve sentetik arter değiştirmeleri, absorbe edilebilen dikişler, cerrahi zımbalar, tendon rekonstriksiyonları, prostetik kalp kapakçıkları, bağ restorosyonları, kemik plakaları ve vidaları, gibi daha birçok alanda uygulama yelpazesine sahiptir. Tapalar geniş bir renk ve ebat seçeneğine sahiptir.
Wildcat niyobyum diğer alışımların aksine bu madde daha alt sınıflara bölünmeyen saf bir elementtir. Niyobyum her zaman tantal a yakın maden fiziklerinde bulunur ve adınıda bu yakın ilişkiden alır. Tantal adını mitolojik yunan kralıtantalus tan alır ve kızının adıda nioe dir. Nyobyum reaktif bir elementtir. Zirkonyum, titanyum, ve tantal ile birlikte beklide gezegendeki biyolojik açıdan en uyumlu dördüncü elementtir. Kısaltımlı hali NB dir ve atom sayısı 41 dir. Niyobyum korozyona karşı mükemmel direnç özeliklerini sadece yüksek saflıkta gösterebilir. Materyali her türlü oksijen ortamında pasifize eden ve aynı zamanda geniş bir renk yelpazesine sahip olmasını sağlayan zengin bir oksit yüzeyi sergilemektedir. Kimyasal olarak etkisiz olduğu kanıtlanmış olmakla beraber, araştırma analistleri tarafından yapılan in vitro ve in vivo çalışmalar niyobyumun uzun ve kısa vadeli biyolojik uyumluluğun mükemmel olduğunu doğrulamaktadır. Niyobyum izotopları günümüzde teşhise yönelik yardımlarda, radyoterapide ve kalp görüntüleme ve kan akışı denetiminde kullanılmaktadır. Yüksek yoğunluğu ve daha ağır olması nedenlerinden ötürü niyobyum piercing uygulamalarında titanyuma oranla daha az popülerdir. Titanyuma karşılık avantajlarından bir tanesi de metalin siyah görünebilmesidir. Kömür anodize bir ren iken, mat siyah ısı yoluyla elde edilir ve bu yüzdende kalıcı kabul edilir. Mat siyah dışındaki tüm renkler elekrolitik anodizasyon sonucu elde edilir. Şeffaf yüzey oksit tabakası girişim renklerinin oluşmasını sağlayarak ıslak cadde üzerine dökülmüş yağın oluşumuna benzer bir renk yanılsamasına yol açar. Renkler aslında yansımadan kaynaklanan ışık oyunlarıdır. Pigment eklenmemiştir. Niyobyum elementi ile BCR ler, tetra halkalar, ezilmiş tutsaklar, kaplan halkaları, septum takıları, üretilmektedir.