Vural Emekçi

25 Mart 1986’da Ankara’da doğmuştur.

Çocukluğunu Ankara Şentepe ’de geçiren Vural Emekci’ nin iki yaşındayken bir kardeşi oldu,

Şentepe ilkolunda 1. sınıfa başlayan Emekci, Ankara, Batıkent’e taşınarak İlköğretimi Kent Koop. İlköğretim Okulu’nda okudu. Kayabayazıoğlu lisesinde lise öğrenimine başlayan Emekci, Ankara Mobil Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladı.

Resim yapmayı teneffüs zilinin çalmasını beklerken, oyalanmak amacıyla bulduğu, bir hobi olarak yapan Emekci, lisede okurken dövmeye de merak saldı ve kendi eline ilk dövmesini yaptı. Bu dövmeden sonra dövme onun hayatının bir parçası oldu ve elinde bulunan bu dövme, onun bu konuda önemli atılımlar yapmasının bir başlangıcıydı, Liseden sonra bir yıl üniversite sınavlarına hazırlandı. Rize Üniversitesi Çay Eksperliği bölümünü kazandı. Rize’de resim yapmaya malzeme almak için para karşılığı dövme yapıyordu, Trabzon’da bununla ilgili araştırmalar yaparak burada da dövme çalışmalarına devam etti. Trabzon’da bir stüdyo kiralayarak ilk profesyonel dövmesini yaptı, Fakat dövme konusunda kendisini yeterli görmüyordu. Kendini geliştirmek ve daha iyi dövmeler yapabilmek için resim kursuna gitti. Resim kursuna devam ederken öğretmeninin onu yönlendirmesiyle yetenek sınavlarına girmeye karar verdi. Okuluna devam ederken üniversite sınavlarına da yeniden hazırlandı. Sınava girdi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı ve Trabzon’a yerleşti. Sonrasında eğitimine engel olduğu için dövme stüdyosunu kapatmak zorunda kaldı. Okuluna ağırlık vererek 2013 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Görsel sanatlar bölümü Resim iş Öğretmenliğinden mezun oldu. Türkiye’nin en büyük dövme stüdyolarından olan Royal Tattoo’da dövme sanatçısı ve aynı zamanda Türkiye’nin sayılı airbrush tekniği uzmanlarından birisidir, yağlı boya, karakalem, yağlı ve kuru pastel, guaj ve sulu boya, akrilik boya, tekniklerini kullanabilen Emekci’ nin Ebru sanatı, Fotoğraf ve Seramik hobileri arasındadır,

21 Mart 2011’de henüz öğrenciyken Mahmut Goloğlu Kültür Merkezinde ilk kişisel resim sergisini açtı. Dövme ve Resim Sergisi formatlı ‘ilk’ sergi olan bu serginin devamında İstanbul, Antalya ve Ankara’da pek çok kişisel ve karma sergiye katıldı.

2012 yılında A’dan Z’ye Dövme Sanatı adlı ilk kitabını yayınladı. Büyük ilgi gören bu kitabın ikinci baskısı için çalışmalarını sürdürmekte. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma içerisinde olan Emekci Dövme ve Kalıcı makyaj üzerine ders modülü hazırlayarak, dövmeyi formal eğitim sisteminin içine sokmayı hedefliyor.

2013 yılında Ankara Esnaf Sanatkârlar Odasında, Dövme ve Kalıcı Makyaj kurslarında eğitmenliğe başlayan Emekci, bu konuda kalfa ve ustalar yetiştirmekte ve oda tarafından Kalfalık belgesi, Ustalık belgesi ve Sertifika vermektedir. Ayrıca öğrencilerini iş istihdamı sağlamaktadır.

Önümüzdeki yıllarda yüksek lisansını tamamlayarak, dövme konusunda vereceği tezlerle akademik çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.

Vural Emekçi Dövmeleri